Fleets and Stations
Updated 29-Mar-2009

Divider


This list is, at present, incomplete. Further details will be added as they come to light and as time permits.

Commander-in-Chief, East Indies Station
From To Name
24 July 1938   Vice-Admiral James Fownes Somerville, C.B., D.S.O.
Source: Navy List, December 1938
 
22 November 1944   Acting-Admiral Sir Arthur John Power
Source: Navy List, April 1945