Fleets and Stations
Updated 24-Oct-2007

Divider


This list is, at present, incomplete. Further details will be added as they come to light and as time permits.

Flag Officer Commanding, First Battle Squadron
From To Name
     
 
 
1 December 1943   Vice-Admiral Sir Arthur John Power
Source: Navy List, April 1944
Notes: Also held appointment of Second in Command Eastern Fleet
 
December 1944   Vice-Admiral Sir Henry Bernard Rawlings
Source: Navy List, April 1945
Notes: Also held appointment of Second in Command British Pacific Fleet