Fleets and Stations
Updated 29-Oct-2007

Divider


This list is, at present, incomplete. Further details will be added as they come to light and as time permits.

Flag Officer Commanding, Tenth Cruiser Squadron
From To Name
     
 
3 March 1944   Rear-Admiral Frederick Hew George Dalrymple-Hamilton
Source: Navy List, April 1944
 
8 April 1945   Rear-Admiral Angus Edward Malise Cunninghame Graham
Source: Navy List, April 1945