BOARD OF ADMIRALTY
Updated 18-Oct-2007

Divider


This list is, at present, incomplete. Further details will be added as they come to light and as time permits.

Fifth Sea Lord and Chief of Naval Air Services
From To Name
19 July 1938 1 February 1940 Vice-Admiral The Honourable Sir Alexander Robert Maule Ramsay, K.C.B., K.C.V.O., D.S.O.
Source: London Gazette
 
1 February 1940 14 April 1941 Vice-Admiral Guy Charles Cecil Royle, C.B., C.M.G.
Source: London Gazette
Notes: K.C.B. 1 January 1941
 
14 April 1941   Rear-Admiral Arthur Lumley St. George Lyster, C.B., C.V.O., D.S.O.
Source: London Gazette
 
    Rear-Admiral Denis William Boyd, C.B.E., D.S.C.
Source: London Gazette
Notes: C.B. 2 June 1943